Avatud aia- ja pargipäevad

euroopa avatud aiad

Asukoht: 
Mõisapark

Tänavu, 2021. aastal on otsustatud tähistada Euroopa Avatud Aedade festivali 4. – 6. juunil, teemaks „Aed kui teadmiste varalaegas“. Teema on väga asjakohane, sest teadagi vajab korraliku aia rajamine tõsist tööd, suurt pühendumist, esivanemate tarkust ja mitmekülgseid uusi oskusi.

Just praegusel viiruseajal vajavad inimesed vast rohkem kui muidu lootust ja hingekosutust, mida pakuvad liigirikkad ilusad aiad ja pargid.

Palmse mõisapark on esinduslikum maastikupargi näide Eestis!

Kutsume külalisi imetlema ja tarkusi saama Palmse mõisaaeda ja -parki, kus toimuvad erinevad huvitavad tegevused.

  • 4. juuni on pühendatud lastele ja noortele.

Kell 13.00 – 15.00 Mõisalaste murumängud (koguneme härrastemaja ees). 

Tegemist on palju müramist ja seikluslikku mängulusti pakkuva programmiga. 

Mõis pole mitte ainult härrastemaja, vaid mõisa juurde kuuluvad ka park ja põllumaad, majandushooned ja aiad. 

Härrastemaja taga aias teeme tutvust mõisa ajalooga ja imetleme uhket häärberit, kuulame põnevaid lugusid mõisa elust. 

Uurime Palmimaja, mis oli kohaks, kus mõisnikud said demonstreerida oma taimharuldusi. Tuntumatest taimedest näeme banaane ja ananasse, küpresse ning kaktuseid. Nautida saab viirpapakoide laulu.  

Sepikojas proovime sepahaamri raskust ja vermime sepa juures igaüks endale õnnemündi. 

Programm annab suurepärase võimaluse tutvuda looduspargiga, kus kasvab hulgaliselt huvitavaid taimi ja on näha loomade tegutsemise jälgi. Lapsed saavad teadmisi, kuidas käituda loodusest lugupidavalt. Külastame Ingli- ja Kuradisilda, naudime kauneid vaateid Bresti paviljonist, kuuleme põnevaid legende kloostrikivide kohta. 

Lisaks looduses matkamisele on võimalik osaleda nii orienteerumismängudes kui ka  seikluslikes murumängudes, mida mängiti juba mõisaajal.

Programm lõpeb poni- või hobukaariku sõiduga.

Sel päeval loob mõisa pere mõnusa atmosfääri mõisaaias, kus saab õppida, tunnetada, nuusutada, mängida, lustida ja tunda rõõmu kaunist Eestimaa loodusest.

  • 5. juunil saab kuulata Palmse mõis pargis huvitavaid ja õpetlikke jutuajamisi.

Kell 11.00 PALMSE ÕUNA-AED
Kristine Tiirats (Polli aiandusuuringute keskusest) räägib teemal põlised õunasordid ja aretised Eestis. Saame mõisaaias teada, kust ja kuidas õunapuud Eestisse levima hakkasid. Kuuleme kuidas sorte ja aretisi kogutakse ning säilitatakse. Peatume mõne levinuma sordi juures (nt. ‘Martsipan’  ja ‘Tallinna pirnõun’) ning arutame, mis on nende sortide pikaajalise kasvatamise eelduseks.

Kell 14.00 Pargis jalutusretk Sulev Nurme´ga 

Sulev Nurme (maastikuarhitekt) tutvustab vana mõisaparki räägib pargi kujunemise loost. Selgitab millest alustada, et park säiliks aasta-sadu.

Lisaks 5. juuni RMK korraldatud retk Palmse mõisapargis.
 

6. juunil on on oodatud kõik, kes on huvitatud kohalikust toodangust. Mõisaaias on kauplejad erinevate aiasaaduste - mee, taimede, erinevate istikute ja palju muuga.

HEA LAADAMÜÜJA : oled oodatud 6. juunil Palmse mõisa avatud aiapäevale kauplema.
Ootame kauplejaid kell 10:00-15:00, et külalised saaksid sel päeval osta istikuid, aia- ja metsasaadusi, maitseaineid jms mis kasvatatud, korjatud või toodetud Lahemaal.

Lisaks kell 12:00 kutsume külalisi tutvumisringile, mõisa aedniku Anneli poolt, kes tutvustab tema käe all kasvavaid lillede ja taimede hooldamist ja kasvatamist.

Registreeri end kauplema eve@palmse.ee
Kohatasu on 15 eurot.

Euroopa Avatud Aiad on Prantsusmaa kultuuriministeeriumi ning Euroopa Nõukogu ühine algatus juhtimaks tähelepanu aedadele kui rikkalikule, kuid samas sageli väga ohustatud kultuuripärandile. Mitmed ajaloolised aiad ja mõisapargid on tänaseks kadunud, nende asemele on rajatud autoparklaid ja ehitatud korrusmaju. Pahatihti puuduvad hooldusplaanid, restaureerimiskavad või üldse selge ülevaade aia väärtustest.

Alates 2018. aastast toimub avatud aedade programm umbes 20 Euroopa riigis, teiste seas osaleb ka Eesti. Ainuüksi Prantsusmaal avavad oma väravad külastajatele üle 2300 aia ja pargi – nii eraomanike, riigi kui kohaliku võimu hallatavad. Loe rohkem Muinsuskaitse lehelt.

Pilet: 
9 € / 7 €
Toimumisaeg: 
Sunday, 6. June 2021 - 10:00